Jak ustalić wysokość sumy zagrożenia przy egzekucji kontaktów?

Ustalenie wysokości sumy zagrożenia w piśmie wszczynającym postępowanie o zagrożenie nakazaniem zapłaty potrafi przysporzyć wiele problemów, a przede wszystkim generuje mnóstwo pytań. wysokość sumy zagrożenia

Jak ustalić wysokość sumy zagrożenia i jakimi kryteriami powinnaś/powinieneś się przy tym kierować?

BRAK WIDEŁEK USTAWOWYCH CO DO KWOTY ZAGROŻENIA

W pierwszej kolejności musisz mieć świadomość, że przepisy dotyczące egzekucji kontaktów z dzieckiem nie określają ani dolnej wysokości kwoty zagrożenia, ani górnej granicy tej kwoty. Oznaczenie wysokości sumy pieniężnej grożącej za każde naruszenie obowiązku zależy do uznania Sądu.

Nie oznacza to jednak, że Sąd będzie decydował o tej kwestii w sposób dowolny.

KRYTERIA USTALANIA KWOTY ZAGROŻENIA

Przepisy dotyczące egzekucji kontaktów co do zasady nie wskazują, aby na wysokość kwoty zagrożenia miały mieć wpływ rodzaj naruszonego obowiązku czy częstotliwość tych naruszeń.

Oznaczając kwotę zagrożenia we wniosku powinnaś/powinieneś mieć więc na uwadze sytuację majątkową rodzica, który może zostać przez Sąd obowiązany do zapłaty.

Sąd będzie miał przy tym na uwadze to, aby oznaczona kwota zagrożenia była skuteczna. W sprawie o egzekucję kontaktów konieczna jest więc analiza, czy kwota ta będzie na tyle dotkliwa, aby „zachęcić” rodzica do prawidłowej realizacji Twoich kontaktów z dzieckiem, jak też ustalenie, czy oznaczona kwota jest możliwa lub będzie możliwa w najbliższym czasie do zapłaty.

Potrzebujesz pomocy przy sprawie z zakresu egzekucji kontaktów? Zapraszam Cię do kontaktu tu i tu w celu umówienia indywidualnego spotkania lub do skorzystania z formularza dostępnego na stronie.

Zobacz również:

Egzekucja kontaktów

Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty

Adwokat Paulina Dziadosz

Podziel się wpisem!

Leave a Comment