Ile trwa sprawa o alimenty?

Sprawa o alimenty w Sądzie, czyli bardziej formalnie postępowanie w przedmiocie uregulowania kwestii alimentów, to postępowanie sądowe. Oznacza to, że Sąd prowadzi sprawę według określonej procedury, do której muszą stosować się wszyscy zainteresowani sprawą. Sprawdź ile trwa sprawa o alimenty.

Sprawa o alimenty rozpoczyna się wniesieniem pozwu do Sądu, który następnie otrzymuje sygnaturę sprawy i trafia do Sędziego, który będzie taki pozew rozpoznawał.


KIEDY SĄD WYZNACZY ROZPRAWĘ?


Czas oczekiwania na rozprawę zależy od tego, czy pozew został przez rodzica lub pełnoletnie dziecko sformułowany w sposób prawidłowy i czy załączone zostały wszystkie wymagane dokumenty i podane dokładne dane stron wynosi zazwyczaj od miesiąca do kilku miesięcy – przy bardziej skomplikowanych sprawach i dodatkowych wnioskach stron.


KIEDY SĄD ROZSTRZYGNIE MOJĄ SPRAWĘ?


Sprawa o alimenty, jak każde postępowanie sądowe:

 • może zakończyć się na pierwszym terminie w Sądzie – jeżeli strony zawrą ugodę przed Sądem bądź druga strona zgodzi się na proponowaną w pozwie wysokość alimentów,

 • może też być długotrwałe i trwać nawet ponad rok – kiedy sprawa jest bardziej skomplikowana i Sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe: przesłuchiwał świadków, przeprowadzał wywiady w instytucjach państwowych czy w organach Policji.

PORADA OD ADWOKATA:

Po uzyskaniu postanowienia Sądu każda ze stron ma możliwość złożenia wniosku o uzasadnienie w terminie 7 dni, a następnie apelacji do Sądu Okręgowego właściwego w sprawie, – co dodatkowo może opóźnić ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.

Z uwagi na powyższe warto wiedzieć o prawie do wniesienia wniosku o zabezpieczenie alimentów na czas trwania sprawy o alimenty – link wkrótce.

Potrzebujesz pomocy przy sporządzeniu pozwu o alimenty lub odpowiedzi na pozew o alimenty? Zapraszam Cię do kontaktu tu i tu w celu umówienia indywidualnego spotkania lub do skorzystania z formularza dostępnego na stronie.

Adwokat Paulina Cholewiak  

Podziel się wpisem!

4 Thoughts to “Ile trwa sprawa o alimenty?”

 1. Patrycja

  Witam
  Złożyłam sprawę i podwyższenie alimentów w 2019 r do tej pory odbyły się dwie sprawy w których byli przesłuchiwani tylko świadkowie podani przez byłego męża ,ja ani były mąż nie był jeszce przesłuchiwany. Ile moza trwać jescE taka sprawa ?czy można napisać jakis wniosek o przyspieszenie ?

  1. Dzień dobry, trudno określić z jakiego powodu Pani sprawa trwa już tyle – może Sąd musi uzyskać dowody wnioskowane przez którąś ze stron? Może Pani napisać do Sądu z prośbą o wyznaczenie terminu rozprawy, ma Pani również cały czas możliwość z wystąpieniem z wnioskiem o zabezpieczenie alimentów na czas trwania postępowania.

 2. Anna

  Witam otrzymamam dziś list z sądu z treścią, że dokumenty dotyczące pozwu zostały dostarczone do pozwanego. Co w takiej sytuacji zrobić i jak długo czekać na decyzję??

  Pozdrawiam

  1. Dzień dobry Pani, korespondencja z Sądu stanowi wyłącznie informację, że druga strona otrzymała Pani pozew i będzie miała możliwość złożenia odpowiedzi do Sądu. Nie musi Pani odpowiadać na taką informację do Sądu. Pozdrawiamy!

Leave a Comment